Zdvojený režim - kombinovaný provoz na ŽL a jako Soukromý klub

admin
Administrátor
Příspěvky: 25
Registrován: úte 30. srp 2016 8:40:49

Zdvojený režim - kombinovaný provoz na ŽL a jako Soukromý klub

Příspěvekod admin » pon 31. říj 2016 23:21:49

Denně nám volá a píše v souvislosti s EET a Sourkomým klubem spousta lidí. V posledních týdnech se velmi hromadí stejný názor. Nechali jsme proto udělat nezávisle právní rozbor u dvou advokátů a výsledky poslali jako dotaz na Finanční správu. Výsledek je zajímavý. Pokusím se jej zde co nejsrozumitelněji popsat.

Spousta stávajících živnostníků, zejména z řad provozovatelů menších, ale i větších hospůdek se ve snaze vyhnout se EET pokouší založit Soukromý klub. Jelikož ale vlastní IČ na živnost, jsou tedy vázány živnostenským zákonem. Vlastní IČ tak nejde použít, protože by to (nepřímo, ale jasně) nařizovalo nutnost pořídit EET.

Úplné vyhnutí se EET tedy u těchto projektů nepřipadá v úvahu. Samotný proces založení nového spolku je celkem složitý a stát se snaží je co nejvíce odmítat. Proces vyjádření ke stanovám a zakládacím listinám je až 90 dní a není jistý.

Proto živnostníci přišli na lepší způsob - a jak sami často říkají,
vlk se nažere a koza zůstane celá
. Tím řešením je provoz zdvojeným způsobem, tedy štamgasti a vybraní hosté se stanou členy soukromého klubu a ostatní jsou běžným zákazníkem. Na členy se nevztahuje EET, pokud se dodrží pravidla soukromého klubu, jako jsme již zde na fóru popisovali, jelikož nejde o běžný prodej a ani o příjem. Zbytek funguje běžným způsobem tak, jak se má, tedy podléhá EET.

Živnostníci nemají ani tak problém s pokladním zařízením, jako spíše mají strach ze sankcí, pokut, špionáže a dalších ponižujících aktivit ze strany státu. Naše pokladna výjde jen na 2590Kč ročně a jinak nestojí nic. Pokud máte, nebo pořídíte pokladní tiskárnu, pak můžete použít jakékoliv PC, nebo table s Windows.

Co se týče samotného ošetření provozu soukromého klubu, tak je možné se přidat k některému stávajícímu spolku, třeba jako je http://www.xcenter.eu. Odpadají s tím byrokratické a jiné složitosti a dá se fungovat v podstatě za den.

Část provozu se tak rozlije do sekce soukromého klubu a část do běžného provozu. Vyřešíte si tím ale navazující potíže, které by mohli nastat a to zejména hlášení provozovny, hygienický stav a jeho kontrola, ČOI, smlouvy o nájmu, zaměstnanci, nebo dodavateli a další, které byste na soukromý klub museli nově zavádět.

U zaměstnanců stačí dodatkem ke smlouvě přidat povinnost obsluhovat i členy soukromého klubu - nic víc. CO se pokladny týče, členy vyloučíte z EET a jinak obě sféry účtujete stejnou kasou. Sedí Vám tak sklad, "hárek" a vše ostatní dle zvyklostí. Naše kasa Vám vytváří dvojí reporty - jedny zvláště rekapitulují EET a druhý se týká zboží a peněz. Lehce je tak Vaše účetní rozezná od sebe.

Samotné prostory je ale potřeba už u vstupu viditelně označit, že fungují v tomto zdvojeném režimu, například označením:
Soukromý klub pro registrované členy a současný provoz Hospůdky u Draka - všichni jste vítáni!
. Mýtem je, že provozovna soukromého klubu musí kontrolovat kartičky již u vstupu, toto není pravda! Stačí se na ni pouze zeptat těsně před obsloužením, aby obsluha věděla, do které sféry má účtovat.

I nadále ale musí platit, že členové mají občerstvení zdarma, je jim ale sledována výše jejich hodnoty občerstvení a tuto hodnotu dobrovolně dávají jako členský příspěvek.

Mezi nákupčím IČ a výdejem na soukromý klub si jen přepíšete zboží za nákupní cenu, nejde tedy o prodej, nebo navýšení - jde o zprostředkování bez zisku. Tím i nadále můžete nakupovat na vlastní IČ původní hospody a není ani potřeba držet dvojí účetnictví, nebo dvojí sklad, či smlouvy.

Nikdo přeci nemůže zakázat setkání členů soukromého klubu (spolku), aby se scházel v nějaké hospůdce a sám si zajistil občerstvení. Z členských poplatků se hradí nejen pořizovací cena zboží, ale z navýšené hodnoty se hradí i ostatní náklady na tato setkání, tedy nájem, pohonné hmoty, personál, elektřina atd. Toto NELZE ZAKÁZAT! Má to oporu i v Ústavě ČR, kdy má každý občan právo se sdružovat.

Zpět na “Soukromé kluby - založení a provoz”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host